Essay on Lachit Borphukan in Assamese

Telegram Channel > Join Now

Assam Government is going to celebrate Assam Lachit Divas on 24 Novemeber 2022. An official notification has released where asking all the students from calss 3 to 8, teachers and any other professsion for their participation to write and upload Essay on Lachit Borphukan and download Lachit Borphukan Certifficate. Click to download APK and Certificate here. Here we have discussed essay on Lachit Borphukan in Assamese.

Essay on Lachit Borphukan Introduction

Essay on Lachit Borphukan : লাচিত বৰফুকন (২৪ নৱেম্বৰ ১৬২২ – ২৫ এপ্ৰিল ১৬৭২) আছিল এজন সেনাপতি আৰু বৰফুকন, বৰ্তমানৰ অসম, ভাৰতৰ অসমত অৱস্থিত, যি ১৬৭১ চনৰ শৰাইঘাটযুদ্ধত তেওঁৰ নেতৃত্বৰ বাবে জনাজাত আছিল যিয়ে ৰামসিংহ আইৰ অধীনত মোগল বাহিনীৰ দ্বাৰা অমীমাংসিত প্ৰচেষ্টা বিফল কৰিছিল। অসুস্থতাৰ বাবে প্ৰায় এবছৰ পিছত তেওঁৰ মৃত্যু হয়।

এজন মহান সেনাপতি আছিল যিয়ে মোগলৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিছিল। ১৬২২ চনত প্ৰাগজ্যোতিষপুৰনামত তেওঁৰ জন্ম হৈছিল। তেওঁৰ এটা অতি সফল সামৰিক কেৰিয়াৰ আছিল আৰু মহান মোগলসকলক অসমৰ পৰা বাহিৰ লৈ যোৱাৰ কৃতিত্ব তেওঁক দিয়া হয়। ১৬৭১ চনত শৰাইঘাটৰ যুদ্ধত তেওঁৰ জনপ্ৰিয়তা বৃদ্ধি পাইছিল।

সেই সময়ত েই দেউম ৰজা প্ৰতব সিংহই লাচিত বাফুকনক দেউম সেনাৰ কমাণ্ডাৰ ইন চীফ হিচাপে নিযুক্তি দিয়ে। শৰাইঘাটৰ যুদ্ধত লাচিতে তেওঁৰ দেশপ্ৰেম আৰু তেওঁৰ ভূমিৰ (চৌধুৰী ৰাজ্য) প্ৰতি সমৰ্পণ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। নিজৰ মাটিৰ সুৰক্ষাৰ বাবে তেওঁ আনকি নিজৰ খুৰাকৰ শিৰচ্ছেদ কৰিছিল। যুদ্ধৰ প্ৰস্তুতিৰ সময়ত দুৰ্গনিৰ্মাণৰ বাবে মাটিৰ দেৱাল নিৰ্মাণৰ তদাৰক কৰিবলৈ তেওঁ তেওঁৰ খুৰাক নিযুক্ত কৰিছিল।

যেতিয়া লাচিত কৰ্মক্ষেত্ৰত পৰিদৰ্শনৰ বাবে উপস্থিত হৈছিল, তেওঁ দেখিলে যে কামটো আগবাঢ়ি যোৱা নাই। বাধাটো সেই ৰাতি সম্পূৰ্ণ হৈছিল কিন্তু দুৰ্গটোৰ অৱশিষ্টবোৰ এতিয়াও বাকী আছে। ব্যাখ্যা বিচাৰিলে, খুৰাকে ক’লে শ্ৰমৰ পৰা ভাগৰ লাগিছে, আৰু লাচিত তেওঁৰ কৰ্তব্যৰ অৱহেলাত খং উঠিছিল। লাচিতে তৰোৱালেৰে খুৰাকৰ শিৰচ্ছেদ কৰিছিল আৰু কৈছিল-ডেক্সোট কোই মুমাই ডাঙ্গোৰ নোহোই (মোৰ খুৰাক মোৰ নিজৰ দেশতকৈ অধিক মূল্যৱান নহয়)।

Essay on Lachit Borphukan in Assamese

Lachit Borphukan Essay

যুদ্ধৰ আগদিনা, তেওঁ পথটো অৱৰোধ কৰিবলৈ বালি আৰু মাটিৰ যথেষ্ট সীমা নিৰ্মাণ কৰিছিল। এইটো এনেকুৱা আছিল যাতে মোগলসকলক ব্ৰহ্মপুত্ৰনদীৰ জলপথৰ মাজেৰে যাত্ৰা কৰিবলৈ বাধ্য কৰিব পৰা যায়। তেওঁলোকৰ উৎকৃষ্ট নৌ-যুঁজ ক্ষমতাৰ ফলস্বৰূপে, বোকা আৰু ভূমিস্খলনৰ ফলত প্ৰবাহিত সোঁতে মোগলসকলক বিচ্ছিন্ন কৰি ৰাখিছিল। মাধৱসকলৰ বাবে এটা সুবিধা আছিল। জলবায়ু টো চৌধুৰী সৈন্যসকলৰ বাবে অধিক পৰিচিত আছিল। মোগলসকলে তেওঁলোকৰ ব্যাপক গেৰিলা যুদ্ধৰ বাবে যথেষ্ট ক্ষতিৰ সন্মুখীন হৈছিল। ৰাম সিঙে এই অভিযানবোৰক চোৰৰ বিষয় বুলি অভিহিত কৰিছিল।

চিকিৎসকসকলে লাচিতক এক গুৰুত্বপূৰ্ণ যুদ্ধ পৰ্যায়ত যুদ্ধক্ষেত্ৰত নাযাবলৈ কৈছিল। ইয়াৰ কাৰণ আছিল তেওঁ বহুত অসুস্থ আছিল। মোগল সৈন্যৰ অগ্ৰসৰ হোৱাৰ লগে লগে লাচিতৰ স্বাস্থ্যৰ অৱনতি ঘটিলে, বিধায়ক সেনাৰ মনোবলও অৱনতি ঘটিছিল। অৱশেষত, লাচিতে উপলব্ধি কৰিছিল যে তেওঁৰ লোকসকলক সুৰক্ষা দিয়াৰ কৰ্তব্যতকৈ তেওঁৰ স্বাস্থ্য কম গুৰুত্বপূৰ্ণ।

পিছদিনা, চূড়ান্ত যুদ্ধৰ সময়ত। বিচনাত শুই থাকোঁতে তেওঁ জিৰণি লৈ আছিল। লাচিতৰ দুৰ্বল স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি দৃষ্টি ৰাখি কিছুমান সৈন্যই কৈছিল যে তেওঁলোকে তেওঁৰ ওপৰত আস্থা হেৰুৱাইছিল। তেওঁৰ লক্ষ্য আছিল সৈনিকজনৰ আবেগ জীয়াই ৰখা। ১৭ শতিকাত তেওঁৰ দেশপ্ৰেমমূলক যুঁজে অসমক মোগল সম্ৰাট ঔৰঙ্গজেবৰ দ্বাৰা বন্দী হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিছিল। যেতিয়া তেওঁ তেওঁৰ সহকৰ্মীসকলক যুদ্ধক্ষেত্ৰলৈ নাওখনত তেওঁৰ বিচনা খন মাউণ্ট কৰিবলৈ আদেশ দিছিল। তেওঁৰ অসুস্থতাৰ ফলস্বৰূপে, যুদ্ধ সমাপ্ত হোৱাৰ অলপ পিছতে তেওঁৰ মৃত্যু হয়। তেওঁৰ সৰ্বোচ্চ নেতাই অসমৰ সেনাপতি লাচিত বৰফুকনক প্ৰশংসা কৰিছিল

স্বৰ্গদেও উদয়দিত্য সিঙে ১৬৭২ চনত যোৰহাটৰ পৰা ১৬ কিলোমিটাৰ দূৰত হুলুঙ্গাপাৰাত লাচিত ময়দাম নিৰ্মাণ কৰিছিল লাচিত বৰফুকনৰ বাবে তেওঁৰ অন্তিম বিশ্ৰামস্থান হিচাপে। ২৪ নৱেম্বৰত শৰাইঘাটত লাচিত বৰফুকনৰ বীৰত্ব আৰু পূজা সৈন্যৰ বিজয়ক স্মৰণ কৰিবলৈ অসমে প্ৰতি বছৰে লাচিত দেৱউদযাপন কৰে।

Essay on Lachit Borphukan Conclusion:- শক্তিশালী মোগল সৈন্যৰ বিৰোধিতাৰ সন্মুখীন হৈ অসমৰ ইতিহাসত লাচিতৰ দেশপ্ৰেম, সাহসিকতা, কৰ্তব্যনিষ্ঠা আৰু দৃঢ়তা উজ্জ্বল হৈ উঠিছিল। লাচিতে নিজৰ দেশ আৰু মানুহৰ স্বাধীনতা পুনৰুদ্ধাৰ আৰু বজাই ৰখাতো সফল হৈছিল

Note: The information provide d in this article is colleted from online sources, if found any incorrect data please correct it of your own. We do not claim any fact thanks.

Importank Link
Lachit Borphukn App LinkClick here
Lachit Borphukn CertificateClick here
Official WebsiteClick here

Leave a Comment

error: Content is protected !!